Hamilelikte Cinsel Yaşam

31.03.2020 18:09:19 Gebelik Takibi

Gebelikte cinsellikten korkulur; oysaki cinsel yaşamın bebeğe zarar vermesi özel durumlar dışında zordur. Özellikle vajinal kanaması olanlar, düşük tehdidi olanlar, ileri derecede vajinal enfeksiyonu olanlar, erken doğum tehdidi olanlar, çoğul gebelikler, tekrarlanan gebelik kayıpları, genital bölgede varis, genital bölgede siğil olanlar ayrıca ilk 3 aylık dönemde cinsel ilişki önerilmez. Bu durumlarda doktoruna başvurarak cinsel yaşantının devam edip etmemesi hakkında bilgi edinmesi gerekir.

İlk gebeliğini yaşayan anne adayları bu dönemde gebelikte kendilerini nelerin beklediği konusunda endişelere kapılabilirler. Özellikle plansız oluşan gebeliklerde doğum sonrası artacak olan sorumluluklar, anne rolünü üstlenmede yaşanacak zorluklar, doğumun ve aileye katılacak yeni bireyin getireceği maddi yük ve diğer sosyal özellikler anne adayında kaygı ortaya çıkmasına neden olabilir. Duygusal dalgalanmalar, bedenin gebeliğin ilerlemesiyle alacağı görüntü ile ilgili olumsuz düşünceler yine erken gebelik döneminin sık rastlanan ruhsal değişiklikleri arasındadır. Bazı anne adayları bu dönemde cinsel ilişkinin kendilerine ya da bebeklerine zarar vereceği, düşüğe neden olacağı korkusunu yaşayabilirler.

Gebelikte cinsel hayattan korkmak kadında cinsel soğukluğa ve strese yol açar. Ayrıca gebelerde aldatılma korkusu yaşanır. Burada yapılması gereken şey bu endişeleri ve hisleri eşiyle paylaşabilmektir.

Eğer bir sorun yoksa gebelikte cinsellik yasaklanmaz. Cinsel yaşantısının şekli, orgazm olmak gebeliğe zarar vermez. Orgazm sırasındaki kasılmalar bebeğe zarar vermez. Ancak sürekli kasılmaların olma durumunda doktora başvurulmalıdır.

Genital bölgenin kanlanmasına bağlı olarak eşlerde bazen cinsel istekte artma olabilir.

Sık ve uzun cinsel ilişki gebelikte önerilmez

Anahatar Kelimeler : hamilelik,cinsel yaşam,